Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for October 2014

Calendar Month Navigation

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
1

Claire Martin and The Montpellier Cello Quartet @ St John the Evangelist Church, Oxford

Kobra And The Lotus / The Reaper / Vagueworld @ O2 Academy 2, Oxford

2

Wayne Hussey – The Songs Of Candlelight & Razorblades Tour / The Seasons In Shorthand / Simon ThisBoy @ O2 Academy 2, Oxford

Jimmy LaFave & The Night Tribe / Ags Connolly @ The Bullingdon, Oxford

Fast Track @ The North Wall, Oxford

Absolute Bowie @ Joe’s Bar and Grill, Summertown, Oxford

Juliet Kelly with The Spin Quartet @ The Wheatsheaf, Oxford

3

Oktoberfest @ The Beacon, Wantage

Duchess / Russian Cowboys / One Wing Left / C.P.R. / Momento @ The Bullingdon, Oxford

From The Jam – ‘Setting Sons’ 35th anniversary concert @ O2 Academy, Oxford

Peerless Pirates / Vienna Ditto / The Other Dramas / Charlie Leavy @ The Jericho Tavern, Oxford

Bad For Lazarus @ The Bullingdon, Oxford

Fast Track @ The North Wall, Oxford

Big Star: Nothing Can Hurt Me with live music from The Dreaming Spires @ The Ultimate Picture Palace, Oxford

Temple Funk Collective / Mr Benn / Count Skylarkin @ The Cellar, Oxford

Switch featuring Duke Dumont @ O2 Academy, Oxford

4

Oktoberfest @ The Beacon, Wantage

Fast Track @ The North Wall, Oxford

We Love Highfield with Hudson Taylor / BurningBeeS / Family Machine and more @ The Isis Farmhouse, Oxford

Ultimate Genesis by Los Endos @ O2 Academy 2, Oxford

Tom Vek @ The Art Bar (formerly The Bullingdon), Oxford

Klub Kakofanney 23rd Anniversary Weekender with Fracture and more @ The Wheatsheaf, Oxford

The Sam Kelly Trio / Kelly Oliver @ Tiddy Hall, Ascott-under-Wychwood

Cold War! Rabbit Foot Spasm Band Soviet Theme Party @ The Jericho Tavern, Oxford

Fonti & Mighty Moe (Heartless Crew) @ The Bullingdon, Oxford

5

Klub Kakofanney 23rd Anniversary Weekender with Anton Barbeau and more @ The Wheatsheaf, Oxford

6

Southern / Lives / Cardboard Castles @ O2 Academy 2, Oxford

7

Supersuckers / The Trews / Fish Hook @ O2 Academy 2, Oxford

A Metal Rubber Band @ Old Fire Station, Oxford

Duotone / Reichenbach Falls / Rebecca Cullen @ Old Fire Station, Oxford

Stuart Henderson Quartet @ The Bullingdon, Oxford

8

Patent Pending / The Hype Theory @ O2 Academy 2, Oxford

Ben Avison / Luke Almond / Alan Jaggs / Hugh McManners / Kevin Jenkins / Samuel Edwards @ The Jericho Tavern, Oxford

Crayon / Prod The Sheeple / Ideal Koala / Rayzoe @ The Wheatsheaf, Oxford

9

Peter Andre / Damage @ New Theatre, Oxford

Nine Below Zero @ O2 Academy 2, Oxford

The August List / Co-pilgrim / Vienna Ditto @ The Bullingdon, Oxford

Jack & The Giants / Jefferson Duke / Blueshift @ The Cellar, Oxford

Delia Darlings @ The North Wall, Oxford

Bad Reign / Fault-Line / Rob Lanyon @ The Bell, Bicester

Flemmings / Pams / kancho! @ The Library, Oxford

Beta Blocker And The Body Clock / Kone / Limbo Kids @ Modern Art Oxford, Oxford

Maracutaya @ Joe’s Bar and Grill, Summertown, Oxford

Julian Nicholas with The Spin Trio @ The Wheatsheaf, Oxford

10

POSTPONED: Bipolar Sunshine @ O2 Academy 2, Oxford

Chuck Prophet & The Mission Express / Jonah Tolchin @ The Bullingdon, Oxford

Neil Cowley Trio @ St John the Evangelist Church, Oxford

Rag Mama Rag @ The Three Horseshoes, Towersey

The Empty Vessels / Cardinal / Peerless Pirates / Fracture @ The Wheatsheaf, Oxford

Oxjam in the round: Loud Mountains / Billy T’rivers and more @ St Aldates Tavern, Oxford

Dele Sosimi Afrobeat Orchestra / WARA / Dunajska Kapelye Duo / DJ Dan Ofer @ The Cellar, Oxford

Switch – Digital Soundboy featuring Shy FX / Mike Skinner (DJ set) / Garage Love @ O2 Academy, Oxford

11

Donnington Community Music Festival 2014 @ Donnington Community Centre, Oxford

Dry The River @ Truck Store, Oxford

Dry The River / Gengahr / Pale Seas @ O2 Academy, Oxford

Moddi @ A secret venue, Oxford

Dan Croll @ The Art Bar (formerly The Bullingdon), Oxford

Level 42 @ New Theatre, Oxford

Oxfolk Ceilidh with Tautas Roks / Dave Hunt @ Village Hall, Kennington, Oxford

Orange Vision ‘Out Of Harm’s Way’ EP release / Mogmatic / Grim @ The Wheatsheaf, Oxford

Boddika @ The Bullingdon, Oxford

Fresh Out The Box 10th birthday with Shades Of Rhythm / Kostas G / Ed Steele @ The Cellar, Oxford

12

Apple Day with Leatherat / Charlie Leavy and more @ Pig Pen Pottery, Bloxham

Robin Phillips @ The Jam Factory, Oxford

Nick Mulvey / Sivu @ O2 Academy, Oxford

13

Matt Edwards Band / Tom Mitchell Trio @ The Bullingdon, Oxford

14

Sound Emergents @ Old Fire Station, Oxford

Blind @ The North Wall, Oxford

Alvin Roy’s Reeds Unlimited @ The Bullingdon, Oxford

15

Alexis Taylor (Hot Chip) / Be Good @ The Bullingdon, Oxford

16

The Orb @ O2 Academy 2, Oxford

Billy Lockett @ The Bullingdon, Oxford

Lorraine McCauley & The Borderlands @ Albion Beatnik Bookstore, Oxford

Kitty Mazinski @ Joe’s Bar and Grill, Summertown, Oxford

Mark Armstrong with The Spin Trio @ The Wheatsheaf, Oxford

17

Guns 2 Roses / Metallica Reloaded / Whiskey Lies @ O2 Academy 2, Oxford

Bad For Lazarus / Indica Blues / Wardens @ The Bullingdon, Oxford

Powerplant – Joby Burgess (Percussion) @ Jacqueline du Pré Music Building, Oxford

The Strays / Storyteller / Mark Cope / Sugar Darling @ The Wheatsheaf, Oxford

Switch featuring Shadow Child / Krywolf / Huxley @ O2 Academy, Oxford

18

Oxjam Oxford Takeover 2014 @ Various venues, Oxford

Agness Pike / Phyal / Mary Bendytoy / Laima @ The Bullingdon, Oxford

Singaround in the bar @ The Swan, Ascott-under-Wychwood

Eagulls / Bad Breeding / Cassels @ The Jericho Tavern, Oxford

Bedrock (rock club) @ The Bullingdon, Oxford

19

Beverly Smith & John Grimm @ The Three Horseshoes, Towersey

20

Heather Peace / James Poole @ O2 Academy 2, Oxford

Billy Walton Band @ The Bullingdon, Oxford

21

The Balkan Wanderers / Rodney Quakes / Wednesday’s Wolves / Jennifer Steeves @ The Cellar, Oxford

Guitar Summit @ The Bullingdon, Oxford

22

Rixton @ O2 Academy 2, Oxford

Stephen Grew Quartet @ St Michael at the North Gate, Oxford

Rob Lanyon / Katy Jackson @ The Banbury Cross, Banbury

23

Open Improvisation – karaoke for improvisers @ Drama Studio, Oxford Brookes University, Oxford

Dave & Phil Alvin and The Guilty Ones @ The Bullingdon, Oxford

The London Swing Orchestra @ Sheldonian Theatre, Oxford

Girlpower / Men Oh Pause / Cameron A G @ The Library, Oxford

The Possibilities Are Endless with Q&A and live Edwyn Collins acoustic set @ Phoenix Picturehouse, Oxford

Ben Castle with The Spin Trio @ The Wheatsheaf, Oxford

24

CANCELLED: Skeletal Family / Salvation @ O2 Academy 2, Oxford

The Travelling Band / The Shapes / Swindlestock @ The Bullingdon, Oxford

Beverley Craven – Change Of Heart tour @ The Beacon, Wantage

All Tamara’s Parties: The Balkan Wanderers / Matt Sage / Johanna Glaza / George Chopping @ The Mill, Oxford

Steven Isserlis (Cello) with Kirill Gerstein (Piano) @ Jacqueline du Pré Music Building, Oxford

Last Rites / Kyshera / The Mark / Man Make Fire @ The Wheatsheaf, Oxford

James Bell & The Half Moon All Stars / Tom Blackburn / Kate Radford @ Turl Street Kitchen, Oxford

Switch featuring Preditah / Newham Generals / Royal T. / Novelist @ O2 Academy, Oxford

25

Palm Reader / Mutagenocide / Sanity Loss / Devil Inside / Twisted State Of Mind @ O2 Academy 2, Oxford

Maverick Sabre / George The Poet @ O2 Academy, Oxford

Ella Martini / Zuzu / George Huxtable @ The Bullingdon, Oxford

Young Knives / Poledo / Be Good @ Modern Art Oxford, Oxford

Autumn Jamboree with The Dreaming Spires / The Knights Of Mentis / Oli Steadman (Stornoway) @ The Jericho Tavern, Oxford

Mendoza + Griffiths / Motion Static / Puppet Mechanic @ The Wheatsheaf, Oxford

A Nite of Music: White Magic Sound / Jag 1 / Likkle Platnum / 2xclusive crew @ The Bullingdon, Oxford

26

Kids In Glass Houses @ O2 Academy 2, Oxford

Emperor Yes / Limbo Kids / Big Tropics @ The Cellar, Oxford

27

UB40 @ O2 Academy, Oxford

Jess Glynne @ O2 Academy 2, Oxford

Spellkasters @ The Bullingdon, Oxford

28

Dead Prez / Subculture Sage @ O2 Academy 2, Oxford

The Willows: ‘Amidst Fiery Skies’ tour @ Old Fire Station, Oxford

Raw In Sect / Annero / Retribution / I, The Deceiver @ The Wheatsheaf, Oxford

Alvin Roy’s Reeds Unlimited @ The Bullingdon, Oxford

29

Salvage / Crows’ Reign / K-Lacura @ The Wheatsheaf, Oxford

30

Limehouse Lizzy performing the greatest hits of Thin Lizzy @ O2 Academy 2, Oxford

Yannis Philippakis (DJ set) / ODC Drumline / Big Tropics @ Modern Art Oxford, Oxford

The Redlands Palomino Company / Ags Connolly @ Fat Lil’s, Witney

Alasdair Roberts / Jess Hall @ The Cellar, Oxford

31

The Subways / Max Raptor / Seize The Day @ O2 Academy 2, Oxford

Peerless Pirates / Port Erin / Raezoe @ The Bullingdon, Oxford

Telegrapher / Junkie Brush / Black Tish II / Risen From Blood @ The Wheatsheaf, Oxford

Switch featuring Gorgon City / My Nu Leng @ O2 Academy, Oxford

Rotation @ The Bullingdon, Oxford

+ Export Month's Events